Čištění pleti - večerní rituál

26.08.2020

Péče o pleť - večerní rituál

Pokračování návodu, jak o sebe pečovat. Večerní čištění je stejně důležité jako ranní. Za celý den naše pleť chytá různé nečistoty, prach, smog z ovzduší a u někoho dekorativní kosmetiku. Čištění pleti potřebujeme všechny, ať se líčíme nebo ne. Základem večerního rituálu je ranní péče doplněná o několik kroků navíc.

Postup:

  1. Navlhčíme pleť vlažnou vodou, aby se nám dobře nanášelo čistící mléko/gel/pěna/krém. Čisticí prostředek volíme dle typu pleti, ročního období a stavu pleti.
  2. Do dlaně si dáme malé množství čističe a krouživými pohyby naneseme po celém obličeji, krku a dekoltu. Cca 2-3x do týdne můžeme použít čistící kartáček (nebo jiné čistící přístroje), který skvěle odstraní z pleti make-up a udělá navíc i mírný peeling.
  3. Pleť opláchneme vodou a jemně osušíme. Tuto fázi čištění můžeme uskutečnit ve sprše či vaně. Ráda se odličuji ve sprše, protože mi pak jde lépe odlíčit řasenka a nemám tak velikou spotřebu odličovacích tampónů. V této fázi zbavujeme pleť nečistot, které jsou rozpustné v tucích.
  4. Na řadu přichází odlíčení očí. Na tampón nakapeme pár kapek odličovače, který je určený na oční okolí (neodličujeme mlékem/gelem/pěnou, kterou čistíme pleť). Pokud jsme pleť čistili u umyvadla a ne ve sprše/vaně, tak si před aplikací odličovače tampón navlhčíme vlažnou vodou. Poté jej přiložíme na jedno oko, necháme pár vteřin působit a setřeme nečistoty směrem dolů z oka (ne ze strany na stranu - šudlání - tím si akorát zaděláváme na vrásky). Opakujeme u druhého oka.
  5. Tonizace pleti. Stejně jako ráno, tak i večer pleť potřebuje tonikum. Na odličovací tampón dáme několik kapek (tak aby byl vlhký) tonika dle typu naší pleti. Tonikum pleť dočistí od ostatních nečistot, dodá potřebnou hydrataci. Podle pocitu lze si dát po čištění pár kapek tonika a vťupkat do pleti. Nepleteme si tonikum s micelární vodou. O micelární vodě si povíme příště.
  6. Podle stavu pleti a věku použijeme sérum, které se vklepává do pleti. Neroztíráme jako krém, aby nedošlo k porušení "vozíčků", které nám přepravují účinné látky do hlubších vrstev pleti.
  7. Vklepeme oční krém na orbitelu oka (na kost, tvrdé místo kolem oka). Kůže očního okolí je 10x tenčí než ostatní kůže na obličeji, proto musíme volit zvláštní přípravky na péči očního okolí. Nedáváme krém přímo pod oko, muže dojít k pálení očí, alergickým reakcím, slzení.
  8. Na závěr naneseme noční krém. Nezapomínejte na krk a dekolt. Mladičká pleť nepoužívá noční krém, vystačí si s hydratačním krémem i na noc.


Rady na závěr

Jak častou mohu provádět peeling a kdy?

Klasický zrníčkový peeling doporučuji provádět jednou cca za tři až čtyři týdny, pokud máte normální pleť. Když jde o mastnou pleť, doporučuji jednou za týden až dva. Tento interval je dostačující, když v péči používáme čistící kartáček nebo jiný čistící přístroj na domácí použití. Jiný interval je u enzymatického peelingu, který je vhodný i pro citlivou pleť. Nanáší se jako maska, je ve formě gelu nebo krému, lze jej používat cca 2-3x do týdne u zralé pleti, u mladší pleti stačí 1-2x týdně.

Všechny peelingy se provádí opět na vyčištěné pleti. Po opláchnutí peelingu použijeme tonikum, sérum a krém. Po peelingu můžeme nanést ještě masku, po opláchnutí tonikum, sérum a krém jak jsme zvyklé.

Kdy a jak často aplikovat masky?

Masku nanášíme po vyčištění pleti a očního okolí. V našem případě po 5. kroku aplikujeme masku na obličej, krk a dekolt. Dopřáváme si masku alespoň jednou týdně, podle typu a stavu pleti - čistící, hydratační, vyživují, klidnící, liftingovou a jiné. Po opláchnutí masky použijeme tonikum, sérum a krém na závěr.

Mohu používat více masek najednou?

Pokud máme krémové/gelové masky, tak je můžeme kombinovat - ve stejnou chvíli použít na různé části obličeje tzv. multitasking. Například: T-zónu (čelo, nos, brada) máme mastnou a tváře normální. Na T-zónu aplikujeme čistící masku s jílem, uhlím apod. a na zbytek obličeje, krk a dekolt použijeme třeba hydratační, vyživující masku. Když nás trápí vrásky, otoky kolem očí, můžeme na zmírnění obtíží použít i oční masku.

Jak často mohu používat čistící kartáček nebo jiný přístroj na čištění pleti?

Doporučuji cca 2-3x do týdne. Při použití čistícího kartáčku/přístroje buďte prosím na sebe JEMNÉ - žádné drhnutí a tlačení na pleť. Každý den ho nedoporučuji používat, protože pleť zbytečně ztenčuje, odstraňuje naši přirozenou ochrannou bariéru, pleť se stává citlivější. Většina výrobců uvádí, že nevadí tyto přístroje používat dokonce 2x denně, ale jako u všeho platí používat s mírou. Pokud máte citlivou pleť, rosaceu, aktivní akné, ekzémy, dermatitidu a jiné kožní problému, které vyžaduji léčbu a opatrné zacházení, tak nepoužívejte čistící přístroje doma. Též doma nedoporučuji používat ultrazvukové špachtle, galvanické žehličky - tyto přístroje patří do rukou profesionálů, doma si můžete zbytečně ublížit.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky